HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Szépségápolás > A napfény árnyoldalai

t: 2083

A napfény árnyoldalai

Mi, magyarok, a magunk útját járjuk. A világban a napozás, a napbarnított bőr divatja látszólag leáldozott, nálunk viszont továbbra is az számít jó megjelenésűnek, aki már május elején bronzszínűre sült. Megjósolható azonban, hogy hamarosan mi is beállunk a sorba: amint a közvéleményben tudatosul, hogy a ritkuló ózonréteg miatt az intenzív napozás hovatovább életveszélyessé vált, alighanem sokan váltanak majd barnáról fehérre.

Mit csinál a fény?
Ahhoz, hogy eldönthessük, mekkora a kockázat és mennyit érdemes vállalni belőle, tudnunk kell, hogyan is „működik” a napsugárzás. Az egészségre gyakorolt hatás szempontjából elsősorban az ibolyántúli, más szóval ultraviola (UV) sugárzást érdemes szemügyre venni. Voltaképpen egy nem ionizáló, azaz nem radioaktív sugárzásról van szó, amely főként az általa közölt energia révén hat a szervezetre. Megkülönböztetünk UV-A és UV-B sugárzást.

Az emberek többsége a barnulás kedvéért fekszik a napra, s a bőr színeváltozását is az UV-sugárzás okozza. A kültakaró legfelső rétegében lévő pigmentsejtek ugyanis egy festékanyag, a melatonin termelésével válaszolnak az ártalmas sugárzásra (vagyis egy védekező reakcióról van szó). A melatonin – hasonlóan a naptejek némelyikéhez – elnyeli a sugárzást, és ezzel megvédi az alsóbb, érzékenyebb bőrrétegeket. Ami az előbb említett különbségtételt illeti, a bőr mindig tudja, hogy A vagy B típusú sugárzás éri-e. Az UV-A gyors, de hamar megkopó barnulást okoz, míg az UV-B hatása lassabb, de tartósabb.

A sugár-egészségügyi szakember szerint a nemzetközi szakirodalom egyértelművé teszi, hogy az UV-sugárzás ártalmas, és a kedvezőtlen hatás egyre intenzívebb. A fő veszélyforrásnak kikiáltott, magasabb energiájú UV-B állhat a rákkeltő hatás hátterében. Nem veszélytelen azonban az UV-A sem: bizonyítást nyert, hogy roncsolja a szöveteket, és ezáltal gyorsítottan „öregíti” a bőrt. Sajnos a korábban ártalmatlannak gondolt szoláriumok – elsősorban az A tartományba tartozó – sugárzása sem kockázatmentes tehát. A világban mind a bőrrákos, mind a szürkehályogos megbetegedések gyakorisága meredeken növekszik, amit a szakemberek többsége összefüggésbe hoz az UV-sugárzás szintjének növekedésével.

(eletforma)

2005.07.07

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok