HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Programajánló > Karácsony - Karácsonyi túrák

t: 15655

Karácsony - Karácsonyi túrák

Karácsony a szeretet, az összetartozás ünnepe. Az ünneppel együtt jár az ajándékozás, a karácsonyi zene, az üdvözlőlapok küldése, templomi ünneplések, karácsonyi ebéd, vacsora, a karácsonyfa állítás, díszítés, girlandok, fagyöngyök és krisztustövisek elhelyezése. Régen elkézelhetetlen lett volna az ünnephez kapcsolódó szokások nélkül, mára hagyományörző szándékkal felelevenített kedves emlékek maradtak.

DECEMBER 24. (Szenteste)
Karácsony böjtje (vigíliája) - A böjt szándékos tartózkodás evéstől, ivástól. A böjtölő csak vizet vehet magához.
Ezen a napon állítjuk fel a karácsonyfát, diszitjük üveggömbökkel és szaloncukorral, majd ezen az estén ajándékozzuk meg egymást, a családtagok.
Karácsony Szenteste minden elcsendesedik, a közlekedés leáll, és ha hó borít mindent, a csend még teljesebb.
A néphagyomány szerint a karácsonyi asztal fontos szerepet játszott az ünnepkor.
BÖJTI VACSORA: alma, dió, méz, fokhagyma,vajas bableves hús nélkül, borleves, hal, töltött káposzta, mákos guba, beigli (diós és mákos kalács)
Karácsonyi mise éjfélkor
Karácsony vigiliája

DECEMBER 25.
Karácsonyi ebéd vagy vacsora, a család, és a nagyobb rokonság jelenlétével.

DECEMBER 26. - Karácsony másnapja

KARÁCSONYI NÉPSZOKÁSOK

LUCA NAPJA - Luca Széke
A Gergely-naptár életbe lépése előtt december 13-a Luca napja volt az év legrövidebb napja, éjszakája pedig az év leghosszabb éjszakája, ezért sok néphit, babona, szokás tartozik hozzá.
A hiedelem szerint a sötétséggel Szent Luca átalakult boszorkánnyá. A boszorkányok elriasztására a kulcslyukba fokhagymát dugtak, az ajtófélfába kést állítottak, az ajtóra fokhagymával keresztet rajzoltak vagy a seprűt keresztbe rakták. E napon semmit se volt szabad kölcsönkérni vagy adni, nehogy az a boszorkányok kezére jusson. Nem volt szabad fonni, varrni, mert a tyúkok nem tojnának tojásokat. A söprűket is elrejtették, nehogy azzal röpüljenek el a boszorkányok.
Luca napján a fiúk elindultak meglátogatni az ismerős házakat és jókívánságaikért cserébe ajándékokat vártak. Ha ez elmaradt, akkor átkokat szórtak a házra.

LUCASZÉK készítése - a babona szerint Luca napján kell elkezdeni meghatározott típusú fákból a széket, amelyet szent estére kellett befejezni. Aki a karácsonyesti szentmisén ráállt erre a székre, megláthatta a boszorkányokat.
Ezen a napon jósolták meg a lányok a jövendőbelijüket. A majdani férj foglalkozását mutatta meg a vízbe öntött ólom formája, nevét pedig a gombócokba főzött cetlik közül az, amelyik először feljött főzéskor a fazékban. Azt is ki tudták deríteni, hogy még hány évig kell a férjre várni. Nem kellett mást tenni, mint a disznóól ajtaját megrúgni és ahányat röffent a disznó annyi évet kellett várni még.
Luca napján ültették az úgynevezett luca-búzát. Cserépbe ültetett búza karácsonyig kizöldellt. A búzát az állatoknak adták, hogy termékenyek legyenek. Magát a búzát meg a jó termés reményében ültették.
Szokásban volt a “töltött” pogácsa sütése is. A sok pénz reményében sütötték, és aki megtalálta a pénnzel töltött pogácsát, annak a következő évben szerencséje és sok pénze lett.

ADVENT
Az ünnep előtti negyedik vasárnap kezdődik és december 24-ig tart, ami egyben az egyházi év kezdetét is jelenti. Négy hete a karácsonyra való előkészület időszaka. Új-keletü népszokás az adventi koszorú készítése: karácsony közeledtével minden vasárnap eggyel több gyertyát kell meggyújtani. Az estéket egykor a gyertya mellett, adventi dalok éneklésével töltötte a család. Karácsony napján az esthajnalcsillag feljövetele után került sor az ünnepi vacsorára, amely előtt azonban a gazda nem mulasztott el az udvaron a levegőbe lőni, és ezzel elkergetni a gonosz lelkeket. Eközben a gazdasszony mindent előre kikészített az asztalra, mert a vacsorát végig felállás nélkül kellett elfogyasztani. Imádkoztak, majd első fogásként mézbe mártott fokhagymát, dióbelet ettek, ugyancsak gonosz-űző céllal. Karácsonykor a ház körüli állatokat gondosan ellátták, mivel különös hiedelmek kapcsolódtak hozzájuk. Voltak, akik azt tartották, hogy az állatok karácsonykor beszélni tudnak. Egyes országokban szokás volt az állatoknak kis karácsonyfát állítani, bár ezt a pogány eredetű szokást az egyház tiltotta.

BETLEHEMEZÉS
A legismertebb és legelterjedtebb karácsonyi szokások közé tartozott a betlehemezés. Ez egy többszereplős dramatikus játék, melynek középpontjában a három pásztor áll. Ezt a játékot eredetileg templomokban, majd később házakhoz járva adták elő a gyerekek. Magyarország egyes tájegységein más-más hangsúlyt kapott. A betlehemezés főbb jelenetei közt lehet a szálláskeresés, amikor József és Mária szállást keresnek, de nem fogadja be őket a király, a gazdag ember, csak egy kovács, aki végül is az istállóba küldi őket. A következő jelenetben az angyal a pásztorokat Betlehembe vezeti, akik az újszülött Jézushoz mennek és ajándékokat visznek. A betlehemezés része lehet a Heródes játék is, amikor a napkeleti bölcsek találkoznak Heródessel, majd az angyallal, aki figyelmezteti a bölcseket, hogy kerüljék el Heródest. Bármely jelenet eljátszásában nagy hangsúlyt kap a párbeszéd és az éneklés. A pásztor jelentben pedig nagy jelentősége van az öreg, nagyothalló pásztornak, aki mindent félreért. A betlehemezés végén a háziaknak átadják a szereplők a jókívánságokat, majd a háziaktól apró ajándékokat kapnak.

REGÖLÉS
Ez a téli népszokás karácsony másnapján kezdődik és január hatodikáig tart. A regölésben fiatal férfiak egy csoportja vesz részt, akik házról házra járva mondják el köszöntőiket. A szokás eredete a magyarok őstörténetéig nyúlhat vissza, hiszen a regösénekek refrénje “Haj regö rejtem”, az ősi magyar sámánok varázsigéjéből származhat. A fiatalok hangszereket is vittek magukkal köcsögduda és láncosbot formájában.
A regölésnek szép felépítése van. Mindig beköszöntéssel kezdődik, majd jókívánságokat mondanak. Azt egy misztikus jelenetet adnak elő, általában a csodaszarvasról vagy Szent Istvánról. Majd a házban lévő fiatal lányt összeregölék egy fiúval, azt az elköszönésnél utalnak a regösöknek adandó adományokra. A versszakoknak állandó refrénje van: Haj regö rejtem regö-rejtem formájában.

Karácsony.eu
Karácsonyi szokások

KARÁCSONYI TÚRÁK
Tóstrandtól a Karancs-kilátó érintésével a Kápolna-hegyre, a Remetelak előtt süti kínálgatással és nyársalással - - Zöld Út Természetjárók Egyesülete Salgótarján
Karácsonyi túra

Fedezzük fel együtt gyalogosan Nógrád megyét!
Karácsonyi gyalogtúra

Bartha Kata
Wass Albert: Az én- titok karácsonyom

2010.12.25

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Boldog Karácsonyt
Boldog Karácsonyt
Boldog Karácsonyt - Magyar Természetbarát Szövetség
Boldog Karácsonyt - Magyar Természetbarát Szövetség
Merry Christmas
Merry Christmas
Merry Christmas and a Happy New Year!
Merry Christmas and a Happy New Year!
Boldog Karácsonyt - Budapesti Labdarúgó Szövetség
Boldog Karácsonyt - Budapesti Labdarúgó Szövetség
Boldog Karácsonyt
Boldog Karácsonyt
Merry Christmas
Merry Christmas
Merry Christmas
Merry Christmas
Betlehemezés
Betlehemezés
Regőlösök
Regőlösök
Boldog Karácsonyt
Boldog Karácsonyt
Boldog Karácsonyt
Boldog Karácsonyt
Boldog Karácsonyt - Molnár László fodrász
Boldog Karácsonyt - Molnár László fodrász
Kellemes Karácsonyt és Boldog Új évet - Kamu hírdetések
Kellemes Karácsonyt és Boldog Új évet - Kamu hírdetések
Boldog Karácsonyt - Saturnus Nyelviskola - Miskolc
Boldog Karácsonyt - Saturnus Nyelviskola - Miskolc
Boldog Karácsonyt - Parilla
Boldog Karácsonyt - Parilla

Legfrissebb magazinok