HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Érdekességek > Ez a jó alvás titka

t: 1097

Ez a jó alvás titka

Minden harmadik ember alvászavaroktól szenved, ebből minden kilencedik krónikus beteg. Szív- és keringési rendellenességek, magas vérnyomás, vagy éppen emésztési zavarok – ez csak pár ok azok közül, amelyek nem hagyják, hogy nyugodt legyen az éjszakánk. Dr. Kóczán István, a Blikk orvos szakértője elárulja, mit tehetünk azért, hogy kipihenhessük magunkat. A szakemberek kilencven alvászavart különböztetnek meg, ezek többsége elalvási, vagy úgynevezett átalvási probléma. A két zavarnak az a lényege, hogy a betegek nagyon nehezen tudnak elaludni, de ha ez sikerül is, pár óra múlva felriadnak, és nem tudnak újra álomba merülni. Ha ez csak párszor fordul elő, akkor még nincs ok az aggodalomra, ha azonban heteken át tart, akkor már alvászavarról beszélünk. Az orvosok ebben az esetben alváslaborba utalhatják a beteget: néhány, itt eltöltött éjszaka során megvizsgálják az agyhullámokat, a szemmozgást és az izomzat viselkedését, majd kiértékelik az adatokat.

Így lesz szép az álmunk

1. Ügyeljünk a belső órára! Akkor menjünk aludni, ha már valóban álmosak vagyunk. Ha éjszaka felriadunk, és nyugtalanul forgolódunk az ágyban, keljünk fel, foglalkozzunk kicsit valami mással, és utána próbáljunk csak újra elaludni, amikor már elég fáradtnak érezzük magunkat.

2. Tartsuk be a nappal és az éjszaka ritmusát! Lehetőség szerint mindennap ugyanabban az időben menjünk aludni, és mindig ugyanakkor keljünk fel. Ez ritmusban tartja a belső óránkat. Ha késő esténként gyakran átesünk a holtponton, azzal az alvászavar kialakulását kockáztatjuk!

3. Legyen a hálószoba a csend oázisa! Tüntessük el az ágy közeléből a tévét, a számítógépet, de még a ruhaszárító állványt is! Nemcsak nyugodttá, de egyben barátságossá is kell varázsolni a szobát. Alvás előtt szellőztessünk ki, a legjobb, ha a hőmérsékletet 16-18 fok között van.

4. Az igazi „alátét”! Keressük meg azt a matracot vagy ágybetétet, amelyen igazán jólesik a fekvés. Hagyjunk elég időt a matrac kiválasztásához, akár az üzletben is kipróbálhatjuk, milyen rajta heverni.

5. A sublóttrükk Ha magunkkal visszük a gondjainkat az ágyba, akkor ne csodálkozzunk azon, hogy nem lesznek nyugodtak az éjszakáink. Gyakran segít, ha lefekvés előtt egy naplóba leírjuk az aznapi problémákat, de kipróbálhatjuk azt a módszert is, hogy elképzelünk egy szekrényt, és oda bezárjuk a bajokat.

6. Maradjunk nyugodtak! Ne idegeskedjünk, ha nem tudunk rögtön elaludni. Ha felkapcsoljuk a lámpát, vagy az órát nézegetjük, az csak ront a helyzeten. Gyakran úgy tűnik, hogy órákon át nem tudunk elaludni, közben pedig csak pár perc telt el. Már ez a tudat is csökkenti az elalvás esélyét.

7. Fontosak a rituálék! Kísérletezzük ki, hogyan tudunk ellazulni. A rendszeres ceremóniák (séta, kedvenc zene hallgatása) segítenek, hogy nyugodtabbak legyünk.

8. Arcmasszázs Elég, ha körkörös mozdulatokat végzünk az arcunkon, vagy kicsit megnyomkodjuk a szájzugot. A lényeg, hogy lassan, gyengéden masszírozzunk.

9. Egyszerű légzőfeladat Lassan és mélyen szívjuk be a levegőt, ezzel egyszerre emeljük fel a karunkat, úgy, hogy a testünk Y-t formázzon. Lassan fújjuk ki a levegőt, a karunkat engedjük vissza. Ismételjük ötször a gyakorlatot, ez megnyugtatja a szívet és a vérkeringést.

Segítség a természetből

B-Vitamin:
Ez a vitamin megnyugtatja az idegrendszert, és természetes altatóként is működik. Vacsorára együnk teljes kiőrlésű búzából készült kenyeret paradicsommal, netán paradicsomlevest.

Forralt bor:
Egy fazékban forraljunk fel egy pohár bort, öntsünk bele egy pohár meleg vizet, ízlés szerint adjunk hozzá fahéjat és szegfűszeget.

Hagymatej:
Egy félbevágott hagymát 10-15 percen keresztül áztassunk egy pohár forró tejbe. Ezután ízesítsük mézzel, majd kevéssel lefekvés előtt igyuk meg.

Ajurvédetrükk:
Melegítsünk fel két evőkanál szezámolajat, és ezt masszírozzuk be a lábfejünkbe. Húzzunk rá egy zoknit és irány az ágy!

Teszt:

1. Fáradtan fekszel le?
a) Igen, nagyon 1
b) Igen 0
c) Nem 2
d) Egyáltalán nem 4

2. Menyi idő alat alszol el?
a) Rögtön elalszom 0
b) Több mint tíz perc 1
c) Több mint fél óra 4

3. Átalszod az egész éjszakát?
a) Igen 0
b) Néha rövid időre felébredek 1
c) Gyakran fekszem éberen 3
d) Ha felébredek, már nem tudok visszaaludni 5

4. Szoktál horkolni?
a) Nem 0
b) Igen 1
c) Már vizsgálták az okát 5*

5. Reggelenként a kellő időben ébredsz?
a) Több mint egy órával korábban 3
b) 10-60 perccel korábban 1
c) Elég pontosan 0
d) Nem ébredek fel könnyen 2
e) Nehéz az ébredés 4

6. Mikor érzed magát felkelés után ébernek?
a) Azonnal 0
b) 10 perc után 1
c) Reggeli után 2
d) Csak dél körül 4

7. Ha egész nap koncentrálok, akkor
a) végig fitt és energikus vagyok 0
b) délre kicsit elpilledek 1
c) délre nagyon fáradt vagyok 2
d) általában egész nap fáradt vagyok 3
e) sajnos nem tudom rendesen kialudni magam 5*

Értékelés
Ha kevesebb mint 10 pontod van: éjszakáid nyugodtak, nincsenek alvászavaraid.
Ha 10-15 pontod van: zavart az alvása. Ha régóta küszködik ezekkel a gondokkal, fordulj orvoshoz!
Ha több mint 15 pontod van: Mielőbb forduljon orvoshoz! Legjobb, ha rögtön egy alvásspecialistát keresel fel.
Ha van egy *-os válaszod: Rögtön keressen fel egy specialistát, a teszteredményeket és a diagnózist mutasd meg orvosodnak is.

Blikk

2007.11.20

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok