HIRDETÉS
HIRDETÉS

Google-adót vetne ki a digitális térben tevékenykedő cégekre Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter az EU pénzügyminisztereinek pozsonyi találkozóján úgy fogalmazott: "a digitális vállalatoknak ugyanúgy ki kell venniük a részüket a közteherviselésből, ahogyan bárki másnak".

Számos olyan multinacionális vállalkozás működik az Európai Unióban, amelyeket egy tagállam különböző adóelőnyökkel, sőt, tiltott állami támogatásokkal jutalmaz letelepedés esetén. Legutóbb az amerikai óriáscégről, az Apple-ről derült ki, hogy olyan megegyezést kötött az ír kormánnyal, amely lehetővé tette, hogy kevesebb adót fizessen, mint más társaságok.

A megegyezés azonban kiderült és az ügyben eljárás indult, amelynek végén az EU 13 milliárd dolláros büntetést ítélt meg Írország javára. Ez akkora összeg, amiből akár a teljes PAKS 2 projektet lehetne finanszírozni.

Szakértők szerint ez az eset is bizonyítja, hogy a nemzetközi adórendszer legnagyobb problémája, hogy a közteherviselés mára tagállamok adóversenyévé vált.

„Ma egy multinacionális cég megcsinálja azt, hogy ha kap 10 vagy 15 év adókedvezményt, ennek letelte után leszereli az üzemet és odébbáll egy olyan államba, ahol majd kezdőként újra megkapja ugyanezeket a kedvezményeket” – mondta a az M1 Summa című műsorában Siklós Márta adójogász.

Varga Mihály a forrásadóztatásban látja a probléma megoldását. A nemzetgazdasági miniszter egy olyan javaslatot mutatott be, amelynek célja, hogy a digitális gazdaságban működő vállalkozások igazságosabban adózzanak.

A felvetett javaslatnak az a lényege – beszélt a részletekről a szakértő –, hogy azok a bankok, amelyek átutalnak a vállalkozások javára, kötelezettek legyenek arra, hogy az átutalásból egy meghatározott összeget egyenesen az adóhatóságnak továbbítsanak.

A szakértők üdvözlik a Nemzetgazdasági Minisztérium javaslatát, mégis úgy vélik, a tervezet számos kiskaput biztosít annak, aki legálisan szeretné elkerülni a magas adók befizetését.

„Lehetnek még olyan technikák, amik megnehezítik ennek az adónak a bevezetését; gondoljunk csak arra, hogy ma Magyarországon is lehetősége van minden egyes vállalkozásnak arra, hogy külföldön nyisson bankszámlát” – hívta fel a figyelmet Siklós Márta.

A kérdés tehát, hogy külföldi bankszámlára történő utalás esetén hogyan kötelezhető a külföldi bank arra, hogy levonja az adott összeget, egyáltalán: melyik ország adóhatóságáé lesz az a bevétel?

Az adóelkerüléssel kapcsolatos megoldási javaslatok körül tehát éles viták zajlanak, a szakértők azonban abban egyetértenek, hogy a cél elérése kizárólag uniós szintű koordinált együttműködéssel lehetséges.

hirado.hu

Feltöltve: 2016.09.24.
Megnézve: 1119

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra