HIRDETÉS
HIRDETÉS

A kormány számára fontos, hogy a tervezett transzatlanti szabadkereskedelmi egyezménnyel kapcsolatban megismerje a civil, illetve a dolgozói érdekképviseletek véleményét - mondta Mikola István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára hétfőn Budapesten a külügyi tárca épületében, azt követően, hogy a szabadkereskedelmi egyezményről egyeztetett a Magyarországi Munkavállalók - Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (MSZ-EDDSZ) képviselőivel.

Az államtitkár elmondta: ez volt a transzatlanti szabadkereskedelmi egyezménnyel kapcsolatban a 49. tárgyalás, de ez volt az első alkalom, amikor munkavállalói, illetve társadalmi szervezettel egyeztetett a kormány.

Mikola István és Cser Ágnes, az MSZ-EDDSZ elnöke egyetértett abban, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok között a transzatlanti szabadkereskedelmi egyezményről (TTIP) folyó tárgyalások során az uniós államok gazdasági érdekei mellett az EU munkavállalóinak, társadalmi szervezeteinek érdekei sem sérülhetnek.

Mikola István elmondta: a transzatlanti szabadkereskedelmi egyezménnyel kapcsolatban az MSZ-EDDSZ felvetette, hogy erősíteni kell a dolgozók érdekeinek képviseletét, emellett a magyar kormánynak tárgyalásokat kellene folytatnia az Európai Unió tagországain belül működő civil szervezetekkel. A kormány tervezi, hogy meg fogja hívni az uniós tagállamok néhány civil szervezetét, és ugyanúgy, mint a mostani megbeszéléseken, áttekinti, hogy az EU és az Egyesült Államok között tervezett szabadkereskedelmi megállapodás hogyan képviselje a civil társadalom érdekeit - tette hozzá az államtitkár.

Cser Ágnes üdvözölte a magyar kormány azon kezdeményezését, hogy meghallgatja a civil szervezeteket, kikéri és konzultál a véleményükről, ezzel segítve a magyar kormány tárgyalási pozícióit, azok kialakítását az EU-s szintű tárgyalásokon.

Cser Ágnes kiemelte: az EU-ban ismerik az állampolgári kezdeményezés intézményét, ez esetben ezeken a szervezeteken keresztül is meg kell jeleníteni azokat az értékeket, amelyeket nem kíván az EU elveszíteni a szabadkereskedelemről zajló tárgyalások során.

Kérdésekre válaszolva Mikola István elmondta: a tárgyalások során alapvető álláspont, hogy a majdan megszülető megállapodás nem sértheti egyik oldalon sem azokat az értékeket, amelyek megszerzett értéknek minősülnek, ilyenek a munkavállalók érdekei is. Európa nem engedheti meg, hogy bármilyen érdekét, legyen az munkavállalói, környezetvédelmi érdek, élelmiszerbiztonsághoz, vagy az állatjóléthez, növénytermesztéshez kapcsolódó érdek, sérelem érje a tárgyalások során, illetve a végső megállapodással - emelte ki Mikola István.

Cser Ágnes rámutatott: az Egyesült Államokban az alapvető munkajogi konvenciókból összesen kettőt fogadtak el, a gyermekmunka és rabszolgakereskedelem elleni konvenciót ültették át az amerikai jogrendszerbe. Ezzel szemben európai szinten és hazai szinten is 8 alapvető, a munkavállalók jogaira, érdekeinek védelmére vonatkozó konvenciót vettünk át, ezeket el kéne fogadni a tárgyalások során - hangsúlyozta az MSZ-EDDSZ elnöke.

Mikola István kérdésre elmondta: a TTIP esetében igen elhúzódó tárgyalásokra lehet számítani, valószínűleg több év kell év a megállapodás létrejöttéhez. Hangsúlyozta: ez nem lesz "kőtáblába vésett megállapodás", hiszen ez egy fejlődő rendszert szabályoz majd, a megállapodást követően létrejövő szabályokról kötelező érvénnyel egyeztetni kell majd. Ráadásul az Európa Tanácsnak, az EU-s tagállamok kormányainak is el kell fogadnia, az uniós tagországok parlamentjeinek ratifikálniuk kell az egyezményt, és az amerikai kongresszusnak is el kell fogadnia a megállapodást.

Mikola István egy másik kérdésre elmondta: a Magyarországra érkező menekültek, a bevándorlók esetleges sürgős egészségügyi ellátásának költségeit a tb-alapok forrásaiból fedezik.

MTI

Feltöltve: 2015.07.20.
Megnézve: 1558

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra