HIRDETÉS
HIRDETÉS

A svájci bankszámla titkai...

Pénzes ötletek:

Már magyarul is értenek a zürichi bankokban. Egyre több magyar fordít ugyanis hátat a helyi pénzvilágnak, és viszi az alpesi országba a pénzét.

Aki úgy gondolja, a nagyobb diszkréció megér némi fáradságot, már néhány millió forinttal is érdemes próbálkoznia. Háborúk, forradalmak, diktátorok és tőzsdekrachok jönnek és mennek, ám Svájc stabilitása évszázadok óta rendíthetetlenek t?nik.

Van fogalma róla, mit őriz a nagyapám az Önök bankjában – Egyáltalán nincs. Éppen ez a Geldschrank Bank definíciója” – hangzik a válasz a Magyarországon is nagy sikerrel vetített Da Vinci-kód cím? filmben. Bár a Ron Howard rendezte misztikus moziban szerepl? nevesített svájci bank a fantázia szüleménye, a kijelentés az alpesi hitelintézetek mottója is lehetne. A svájci bankokra jellemző, szinte elképzelhetetlen mértékű diszkréciónak köszönhetően egyre több, a rivaldafényt – és irigyeit – kerülő sikeres magyar vállalkozó nyit számlát az itthon szinte ismeretlen pénzintézeteknél.

Titkok közszemlén

A RENDSZERVÁLTÁS és a forint konvertibilissá tétele óta nincs akadálya, hogy honfitársaink svájci bankszámlát nyissanak. Egyre többen élnek is a lehetőséggel, a bankok pedig felkészültek a megnövekedett érdeklődésre. Több hazai pénzintézet is lehetőséget nyújt egyelőre módosabb ügyfeleinek, a nagy svájci bankok közül az egyik világelső, a UBS és a zürichi fiókkal rendelkező Société Generale már magyar bankárokat is csábított az alpesi országba, hogy mind jobban ki tudja szolgálni honfitársainkat. A 150 éve alapított Credit Suisse a bécsi Kärntner Ringen nyitott irodát – egyébként a svájci bankok többségében találni magyarul beszélő alkalmazottat.
A növekvő érdeklődés oka egyértelműen a magyar bankrendszerrel szembeni egyfajta bizalmatlanság – állítja Magyar György ügyvéd. Egyre többen vélik úgy, hogy a világszerte egyébként szigorúan őrzött számlainformációkhoz a magyar hatóságok túl könnyen hozzáférhetnek. Olyan esetekben is, amikor egyébként a fejlett pénzügyi kultúrával rendelkező országokban a hatályos jogszabályok megálljt parancsolnak a túlzottan kíváncsi hatóságoknak. Nem a bűnözőkről, hanem tisztességes vállalkozókról, cégvezetőkről vagy csak egyszerűen évek, évtizedek kemény munkájával jelentősebb összeget megtakarító magánszemélyekről van szó. „Általános vélekedés, ha ma valakire az – alapos – gyanú árnyéka vetül, a rendőrségtől vagy az ügyészségtől kezdve az APEH-en keresztül a VPOP-ig bármely szervezet hozzájuthat bizalmas pénzügyi információkhoz egy nyomozás előkészületi szakaszában is” – összegzi tapasztalatait. Akkor is, ha később alaptalannak bizonyul a vádaskodás. A személyes, üzleti adatok illetéktelen kezekbe kerülhetnek.

Jobban őrzik a titkot

NÉHA EZ AZ AGGODALOM nem is megalapozatlan – állítják egybehangzóan ügyvédek. A magyar jogi szabályozás (Hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény 51. paragrafusa) ugyanis hosszasan sorolja azokat az eseteket, amikor a banktitok kiadható az érintett beleegyezése és jogerős bírósági végzés nélkül is – mutat rá az okokra Vajda Ákos jogtanácsos. Az adó-, vám- és társadalombiztosítási szervek és a települési önkormányzatok mindegyike hozhat végzést, amely alapján részletes ügyfélinformáció kérhető.
De ebbe a jogosulti körbe tartozik a törvény szerint a Gazdasági Versenyhivatal, az Állami Számvevőszék, csőd- vagy felszámolási esetekben a felszámolóbiztos, a végelszámoló és a vagyonfelügyelő, nem is beszélve a különféle rendvédelmi és felügyeleti szervekről. A jogosultak köre tehát meglehetősen széles,a jogszabályok pedig elég bonyolultak és sokszor nem egyértelműek.
A több mint 300 éves múltra visszatekintő svájci bankrendszer viszont úgy tűnik, jobban vigyáz az ügyfelei adatai ra. A több száz helyi bankra vonatkozó, 1934- ben hozott külön törvény védi a banktitkot: a számla tulajdonosának nevét, a számlán lévő összeget és a tranzakciókat.

Csak a végső esetben

A BIZTONSÁG AZ EGYIK legfontosabb erény az alpesi országban, amelyet az elmúlt évszázadokban a háborúk is rendre elkerültek. Természetesen a diszkréció nem egyenlő a névtelenséggel: a bank ugyanis mindig tudja, ki az ügyfele. Csupán az erre vonatkozó információkat a legvégső esetben szolgáltatják ki. Bűnügyekben, bírósági végzésre például a külföldi hatóságok is megkapják a kért adatokat egy, a két ország között érvényben lévő megállapodás szerint. Ám a megfelelő, hiteles okmányok nélkül nem – írja elő a külföldiek ott vezetett számláira is érvényes svájci jog. Örökösödési vagy válóperes ügyekben például hiába fenyegetőzik az egyik fél ügyvéddel, magánnyomozóval – a bank nem mond semmit, amíg hivatalos bírósági megkeresést nem kap. A számla létének és hollétének bizonyítása a felperesre marad, viszont a bírósági eljáráshoz szükséges adatok megszerzése meglehetősen nehéz. Még egy profi magánnyomozónak is: a svájci bank titkot sértő alkalmazottait ugyanis nagyon szigorúan büntetik. Hat hónapig terjedő börtön és akár 50 ezer svájci frank (8,25 millió forint) bírság. Ezért – és persze a jó hírnév elvesztésétől tartva – már kevesen kockáztatnak.
Bizalmas adatok így csak a számlatulajdonos figyelmetlensége miatt, szándéka ellenére kerülhetnek ki. Elég egy véletlenül „közszemlén” hagyott számlakivonat vagy éppen egy bankkártyás vásárlás bizonylata. A svájci számlához ugyanis plasztiklap is igényelhető, a hazai díjaknak megfelelő költségek mellett. Ebben az esetben a polgári peres eljárás felperese már megkaphatja a tüzetesebb vizsgálódáshoz szükséges bírói végzést. Azonban a svájci bankrendszer még egy biztonsági „szelepet” tartalmaz: egyes kantonokban (helyi közigazgatási egységekben) ugyanis a törvények tiltják, hogy a számlatulajdonos sokat tudó személyi bankára, tanácsadója, a tranzakciók elvégzője bíróság előtt ellene tanúskodjon. Ezért népszerűek például a genfi, berni, neuchateli bankok, bankfiókok.

Tanácsok, fillérekért

A BIZTONSÁG MELLETT több érv is szól a svájci bankszámla mellett. Egyrészt a kiszolgálás minősége. Minden banknál számtalan számlatípus van, a fiataloktól a nyugdíjasokig, a kezdőktől a profi befektetőkig mindenki megtalálhatja a számára megfelelő szolgáltatásokat és díjakat tartalmazó csomagot. Nincs felesleges szolgáltatás, nincs felesleges pluszköltség sem. A bankok túlnyomó többsége emellett személyi bankárt is ad a számlatulajdonosnak. Míg Magyarországon ez csak a leggazdagabb ügyfeleknek jár (az ún. private banking részlegek ügyfelenként jellemzően százmilliós, milliárdos befektetéseket kezelnek), Svájcban alapvető szolgáltatás. Ahol pedig nem, ott néhány eurós alkalmankénti díjért lehet tanácsot kapni.
A tanácsokat megfogadva pedig a hazai bankoknál megszokott termékpalettánál jóval szélesebb körből lehet válogatni. A világ gyakorlatilag minden pontján megtalálható befektetési célpont elérhető, a svájci bankok befektetési alapjai pedig világviszonylatban is a legjobb nyereséggel kecsegtetők között vannak. A kamatnyereség adóköteles; magyar számlatulajdonosnak jelenleg 15 százalékos (2011-től 35 százalékos) adót kell fizetnie. Az adó azonban nem vonatkozik az árfolyamnyereségre. Így részvénybefektetések vagy – nem svájci, hanem például luxemburgi – befektetési alapok jegyeinek vásárlása (még ha azok kamatozó kötvényekbe, bankbetétekbe fektetnek is) mentesülnek az állami elvonás alól (Magyarországon az árfolyamnyereség adó 20 százalékos). Az öröklés pedig illetékmentes.
A svájci bankszámla, befektetés egyfajta nyereségbiztosítás is. Ha valaki attól tart, Magyarországon súlyos, akár polgárháborúval fenyegető belpolitikai bizonytalanság vagy államcsőd közeli gazdasági helyzet jöhet, érdemes megfontolnia a külföldi számlanyitást. Mindkét szélsőséges esetben számolni lehet a forint és a forint alapú, hazai befektetések jelentős leértékelődésével, akár bankcsődökkel is. Előbbi például óriási veszteséggel jár, ha az előre láthatóan 2014-ben esedékes magyarországi euró bevezetésnél gyengébb árfolyamon történik majd az átváltás. Ha a mai 300 forint/euró átváltás helyett mondjuk 340 forint/euró lesz az árfolyam, az ingatlanvagyonoktól a havi fizetésekig minden vagyonelem ezzel a 15 százalékkal ér majd kevesebbet. Mindez nem érinti a svájci bankokban, euróban vagy svájci frankban tartott megtakarításokat.

Nem kapkodnak

A SVÁJCI BANKSZÁMLA megnyitásához nem kötelező külföldre utazni, azt egyes hazai bankok és erre szakosodott vállalkozások is elintézik. Számolni kell viszont azzal, hogy a számlanyitás 3-4 hetet is igénybe vehet. Az egyes régi ügyfeleiknek akár több száz éve számlát vezető svájci bankok ugyanis a magyarországi gyakorlattól eltérően nem mindenáron akarnak új ügyfeleket szerezni; gondosan megvizsgálják az illetőt. Ennek részeként például gyakran kérnek az illető jelenlegi bankjától úgynevezett „bankreferencia levelet”.
A számla irányítása a megnyitását követően már meglehetősen egyszerő. Általában postai úton, telefonon és faxon. A banki aláírók előre megadott kódszó vagy kódtáblázat segítségével adnak megbízást a banknak. Néhány banknál lehetőség van elektronikus, internetes program használatára is. A bankszámla nagyobb távolságból, esetleg külföldről való irányításának a lehetősége nagyon fontos az üzleti életben.
A számlanyitáshoz néhány millió forintos összeg is elegendő. Egyes bankok ugyanakkor minimális számlaösszeget is előírhatnak. Alapesetben ez 5 ezer svájci frank (kevesebb, mint egymillió forint), befektetési alapokat 5 ezer franktól, befektetési tanácsot 20 ezer franktól (bő 3 millió forinttól), betétlekötést meglehetősen magas számlaösszegtől (70 ezer svájci frank, azaz 11,5 millió forinttól) kínál az egyik neves svájci bank. Százezer frankos (16,5 millió forintos összeghatártól pedig akár aranyszámlát is lehet vezetni (itt a nyereség az arany világpiaci árfolyamváltozásától függ).

Nem számolt veszélyek

A BE- ÉS KIFIZETÉS, a számlamozgatás konkrét formáját érdemes jól átgondolni – ad tanácsot a bankválasztásban tanácsot adó, genfi családi vállalkozás, a Micheloud & Co. azoknak, akik a maximális diszkréciót várják el, és nem szeretnék, ha bárki tudomást szerezne számlatulajdonukról.
Más-más biztonsági és költségvonzattal jár például a készpénzes befizetés és a banki átutalás. Ki-ki maga döntheti el, milyen szempontok fontosak a számára, valamint, hogy mennyi időt, energiát, pénzt és kockázatot hajlandó arra áldozni. A tanácsok egyébként a hazai banki tranzakciók lebonyolításánál is jó támpontokat adhatnak.
A bankszámlák tulajdonosa ugyanakkor még a kevésbé diszkrét pénzmozgatási módok használatakor is névtelen maradhat. A svájci bankok ugyanis egy speciális számlát is kitaláltak azoknak a jellemzően legalább 100 ezer svájci frankot számlára helyező ügyfeleiknek, akik mindenképpen szeretnék elkerülni a nyilvánosságot. Ezeken a számlákon minden olyan esetben (átutalásoknál) a számlatulajdonos nevének kellene szerepelnie, azt egy számsorozattal helyettesítik.
A számlavezető bank persze tudja, kit takar a titokzatos számsor, ám ott is csak néhány, erre felhatalmazott alkalmazott. Az utalási megbízás magyarázó sorában is csak annyi szerepel: a feladó az egyik ügyfele nevében eljáró bank.
Ezzel csökken annak a kockázata is, hogy a nem szándékolt kezekbe kerülő bank kivonatot valaki felhasználhassa. Egy már a korábbiakban említett példán szemléltetve: ha egy válási procedúránál a házastárs meg is találja a véletlenül az íróasztalon felejtett igazolást, mivel azon név nem, csak egy számsorozat szerepel, kevés sikerrel számíthat az őt támogató bírósági végzésre.
Akkor sem, ha jogosan követeli a vagyonból rá eső hányadot, gyerektartást. Ugyanis neki kell bizonyítania, hogy a kérdéses számla azé, akinek tulajdonítja.

haszon hu

Feltöltve: 2015.03.29.
Megnézve: 1844

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra